Τετάρτη, 24 Απριλίου 2013

7ος τερμάτισε ο Θεσπιακός

Ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς διεξήχθη την Κυριακή το απόγευμα στην Άσκρη για τον Α.Ο.Θεσπιακό. Έδρα για άλλη μια φορά ήταν το γρηγορότερα κατασκευασμένο γήπεδο του κόσμου (μισό καλοκαίρι) παρότι μερικοί ευκολόπιστοι πίστευαν ότι μπορεί να γίνει στο μακροβιότερο υπό κατασκευή γήπεδο του κόσμου (δέκα χρόνια και συνεχίζεται). Αντίπαλος τα Οινόφυτα, μια καλή ομάδα της κατηγορίας και ο καιρός σύμμαχος των θεατών για ένα ευχάριστο δίωρο.

Ο Θεσπιακός ξεκίνησε με τον Μπόγρη Χάρη κάτω από τα δοκάρια και μέσα στα αυτιά όλων μας. Ο ξενύχτης Κιούσης, να σου ζήσει Κώστα, με τον ζωηρό στα μαρκαρίσματα Σελιανίτη Γιάννη στο κέντρο της άμυνας. Δεξιός οπισθοφύλακας ο πάντα ορεξάτος Μπόγρης Γεράσιμος και αριστερός ο δεξιο(πόδαρο)ς Καλόγριας Γιώργος. Στο κέντρο ο four-to-go Daniel και ο Ρόμπιν πέρσι και Σωτήρης Στάθης φέτος. Αριστερός μέσος ο Βασίλειος Στάθης ο μεγαλοπρεπής Πρόεδρος και δεξιός ο super Mario Παπαϊωάννου. Στην επίθεση ο Μουλκιώτης Γιώργος ο καλός και ο πολύς Πάνος Μαρίνης.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τα Οινόφυτα αφού πέτυχαν γκολ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης .

Ο Θεσπιακός όμως έφερε στα ίσα το παιχνίδι στα μέσα του ημιχρόνου με ένα γκολ ποίημα. Ο καλός σέντραρε κι ο πολύς με κεφαλιά ψαράκι ισοφάρισε.

Τα Οινόφυτα απάντησαν στο επόμενο λεπτό και πήραν πάλι το προβάδισμα.

Αμέσως οι εξωγηπεδικοί παράγοντες της ομάδας ξεκίνησαν να κόβουν εισιτήρια και με το εβδομηκοστό ευρώ εξευμενίστηκαν οι Θεοί και ο πολύς έστειλε τις ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια με το όμορφο πλασεδάκι.

Στην ανάπαυλα οι παίκτες του Θεσπιακού δέχτηκαν τις παρατηρήσεις του προπονητή τους. Ο πολυνίκης προπονητής του Θεσπιακού έδειξε καθαρά ότι ήθελε τη νίκη και με τις στοχευμένες αντιδράσεις του προσπάθησε να αφυπνίσει τους ποδοσφαιριστές του και να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα. Στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας προχώρησε και σε μια αλλαγή. Πέρασε στη θέση του αριστερού οπισθοφύλακα τον μαχητή, διεθνή, Κώστα Παπανικολάου.

Οι  παίκτες των Οινοφύτων βγήκαν σχετικά γρήγορα στον αγωνιστικό χώρο εν αντιθέσει με τους αντιπάλους τους που έβγαζαν φωτογραφίες με τον Διαιτητή της συνάντησης και εξωγηπεδικούς παράγοντες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντυπωσιακά για τον Θεσπιακό. Οι παίκτες του είχαν την εδαφική υπεροχή, έκλεισαν τους αντίπαλους στο μισό γήπεδο και μετά από μια φάση διαρκείας ο Daniel με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 3-2 δεν ήταν αρκετό για τους μπλε. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και σε λίγα λεπτά πέτυχαν και τέταρτο γκολ. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του καλού Μουλκιώτη να χρισθεί σκόρερ μετά από μερικές ντρίπλες και αφού πέρασε τον τερματοφύλακα. Ο μαέστρος από τον πάγκο του Θεσπιακού πέτυχε το στόχο του και κατέβασε την μπαγκέτα του. Έτσι σίγησαν και τα βιολιά του και η παράσταση έλαβε τέλος.

Ο κορυφαίος Βοιωτός διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα και της αγωνιστικής χρονιάς 2012-2013.

Οι φίλαθλοι αποχώρησαν ικανοποιημένοι από το θέαμα και το καλοκαίρι ξεκίνησε…