Σάββατο, 4 Οκτωβρίου 2008

Θεσπιακός - Λεύκτρα 1 - 3.

Η ομαδα των Λεύκτρων σαν πιο έμπειρη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα του αγώνα χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Θεσπιακού που είχε καλή αμυντική λειτουργία. Αφού πέρασε το πρώτο τέταρτο του αγώνα, το παιχνίδι ισορρόπησε και η ομάδα μας ανέβηκε πιο ψηλά προσπαθώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 20' ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα. Ο Θεσπιακος βγήκε πολύ γρήγορα σε αντεπίθεση από τα δεξιά, η σέντρα του Σελιανίτη βρήκε τον Λάμπρου Αλ. στην μεγάλη περιοχή που με κεφαλιά πάσαρε στον Στάθη Β. και αυτός με ένα εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Σε εκείνο το σημείο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και η μπάλα άλλαζε συνεχώς κατοχή στο κέντρο χωρίς να υπάρχουν ευκαιρίες. Ώσπου φθίνουμε στο 45' που ο Θεσπιακός εκτέλεσε φάουλ έξω από την αντίπαλη περιοχή, η μπάλα έφτασε μετά την δυνατή απόκρουση αμυντικού των Λεύκτρων έξω από την περιοχή μας και με ωραίο συνδυασμό οι επιθετικοί των Λεύκτρων, αφού εκμεταλλευτήκαν την αριθμητική υπεροχή που τους έδωσε η αντεπίθεση, έκαναν το 0-1 με πλασέ στη μικρή περιοχή.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θεσπιακός μπήκε πολύ ορεξάτος και έκλεισε την ομάδα των Λεύκτρων στα καρέ της για περίπου 20' λεπτά. Συγκεκριμένα στο 47' η κεφαλιά του Στάθη Σ. πέρασε ελάχιστα άουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 55' ο Μπόγρης Γεράσιμος έφερε το ματς στα ΙΣΑ με καρφωτή κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή, αφού νίκησε κατά κράτος τους αμυντικούς στον αέρα. Στο 63' ένας ωραίος συνδυασμός του Μπόγρη με τον Στάθη Β. στην αντίπαλη περιοχή απέφερε ένα κόρνερ έπειτα από σουτ του Στάθη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ένα λάθος στη αριστερή πλευρά έβγαλε την ομάδα των Λεύκτρων στην αντεπίθεση και ένα δεύτερο λάθος των αμυντικών που δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα μετά από λάθος συνεννόηση έδωσαν έτοιμο γκολ στον επιθετικό των Λεύκτρων που με δυνατό συρτό σουτ νίκησε τον Μπόγρη. Η απογοήτευση βάρυνε τα πόδια των παικτών μας που αν και κατάφεραν να βγουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή δεν είχαν την ψυχολογία να ισοφαρίσουν και δεχτήκαν και τρίτο γκολ στο 79' με κοντινό πλάσε. Έπειτα από αυτό ήρθαν τα νεύρα. Οι παίκτες του Θεσπιακού από την κούραση και την απογοήτευση έριξαν ευθύνες στον διαιτητή που ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι των Λεύκτρων, με αποτέλεσμα ο Στάθης Αγγ. να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη στο 90'+3' έπειτα από υπόδειξη του επόπτη πως έκανε άσεμνη χειρονομία στο διαιτητή.