Δευτέρα, 1 Σεπτεμβρίου 2008

3-1 : Ο Θεσπιακός στην Α΄ Βοιωτίας.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Α.Ο. Θεσπιακός και πλέον θα αγωνίζεται στα σαλόνια της Α' κατηγορίας. Στον αγώνα μπαράζ που διεξήχθη στα γήπεδα της ΕΠΣΒ στον Άγιο Σπυρίδωνα, η ομάδα του Θεσπιακού επικράτησε με σκορ 3 - 1 επί της ομάδος του Κεραυνού Πύλης. Το αποτέλεσμα του α΄ αγωνα κρίνεται δίκαιο και οφείλεται κατά μεγάλο βαθμό στην υπεροχή της ομάδος μας στο Α΄ ημίχρονο όπου διαμορφώθηκε και το σκορ κατά ένα μεγάλο βαθμό. Τα γκολ για τους νικητές διαμορφωθήκαν ως εξής: Στο 31' μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των Σελιανίτη Ι. και Μαρίνη Π. η μπάλα αφού είχε ήδη εξουδετερωθεί, ο τερματοφύλακας των αντιπάλων Κατσιμήτρος, έφτασε στα πόδια του αρχηγού της ομάδας Μπόγρη Γ. ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί του τέρματος και πιο συγκεκριμένα στο 36' λεπτό η μπάλα έφτασε, ύστερα από εξαιρετική πάσα στου Στάθη Σ., στα πόδια του Μαρίνη ο οποίος με εξαιρετικό πλασάρισμα εξουδετέρωσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του τέρματος τελειωτικό χτύπημα ήρθε λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου όπου πάλι η ομάδα του Θεσπιακού ολοκλήρωσε ένα πολύ καλό συνδυασμό. η μπάλα αφού έφτασε στον Μαρίνη βγήκε με πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Στάθη ο οποίος έβγαλε μπαλιά μισό γκολ στον Σελιανίτη Γ. ο οποίος απλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το 3 - 0 το οποίο έμελε να είναι και το σκορ Α ημιχρόνου. Από εκεί και στο εξής Η ομάδα του Θεσπιακού έχοντας το αβαντάζ του 3 - 0 μπήκε πιο άνετη στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Κεραυνού Πύλης είχε μια ελαφρά υπεροχή στον Β΄ ημίχρονο αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει το σκορ σε 3 - 1 στο 74' λεπτό με τον spirollaria. Διακριθέντες από την ομάδα του Θεσπιακού ήταν οι: Μπόγρης Χ., Κωστογιαννόπουλος Γ., Σελιανίτης Γ., Μαρίνης Π., Μπόγρης Γ., Σελιανίτης Ι..Οι αλλαγές της ομάδος μας ήταν:

Σελιανίτης Ι. αντί του Ταρώνη Α. στο 17' , Μπόγρης Α. αντί του Μαρίνη Π. στο 70' και Δέδες Α. αντί του Λάμπρου Δ. στο 87'.

Η εντεκάδα είχε ως εξής: 1.Μπογρης Χ. 13.Κωστογιαννόπουλος Γ. 10. Στάθης Β. 25.Σελιανίτης Γ. 11.Λάμπρου Δ.77.Μαρίνης Π. 7.Μπόγρης Γ. 14.Ταρώνης Α. 4.Στάθης Σ. 23.Λάμπρου Α. 18.Στάθης Α.

Ο προπονητής της ομάδος μας
Σπύρος Μπέκας δήλωσε μετά το πέρας του αγώνα: ''Εύχομαι σε όλες τις ομάδες να έχουμε ένα καλό πρωτάθλημα με υγεία πάνω απ'όλα. Όσο για την ομάδα μας θα κοιτάξουμε να πορευθούμε με όσο τον δυνατόν μεγαλύτερη επιτυχία στο πρωτάθλημα της Α' Βοιωτίας ξεκινώντας από το ερχόμενο Σάββατο όπου και θα αντιμετωπίσουμε την ομάδα του Διστόμου''.

Αξίζει να σημειωθεί για άλλη μια φορά την προσέλευση των φιλάθλων του Θεσπιακού όπου βοήθησαν και αυτοί τα μέγιστα στην μεγάλη αυτή επιτυχία του Α.Ο. Θεσπιακού. Ο επόμενος αγώνας της ομάδος μας είναι στα πλαίσια του Κυπέλλου Βοιωτίας όπου και θα αντιμετωπίσουμε σε νοκ άουτ αγώνα την ομάδα του Διονύσου. Ο αγώνας θα γίνει την Τετάρτη 3 Σεπτέμβρη στο γήπεδο Ορχομενού και ώρα 17:00.